Laser
Laser IPL – na rumień i przebarwienia
zabieg obecnie dostępny w naszych placówkach w Szczecinie, Gorzowie Wlkp, Połczynie-Zdrój i Kołobrzegu.
Na czym polega zabieg:
IPL (Intense Pulsed Light) to diodowe źródło światła dużej mocy o wyselekcjonowanym widmie (500-600 nm). Dzięki temu precyzyjnie oddziałuje na konkretne tkanki, w tym przypadku na barwniki skóry – melaninię i hemoglobinę. W wyniku zabiegu drobne naczynka stają się niewidoczne, rumień zanika. Uzyskany efekt termiczny w głębi tkanki skórnej stymuluje również przebudowę i tworzenie się nowego kolagenu w ramach procesu naturalnego gojenia w wyniku czego poprawia się jędrność skóry.
Zastosowanie / wskazania do zabiegu:
- usuwanie rumienia i zamykanie drobnych naczynek
- laserowe usuwanie znamion pigmentacyjnych, zmian posłonecznych i innego pochodzenia
- laserowe leczenie trądziku różowatego
- fotoodmładzanie, usuwanie zmarszczek, przeciwdziałanie wiotkości – ujędrnianie skóry
Okolice zabiegowe
Najczęściej zabiegi wykonywane są na twarzy. Inne popularne obszary zabiegowe to szyja, dekolt, dłonie, przedramiona, choć mogą to być dowolne obszary ciała
Efekty zabiegu
Po zabiegu zanikają zaczerwienienia, drobne naczynka staja się niewidoczne. Przebarwienia bledną i znikają. Zmianie i ujednoliceniu ulega koloryt skóry. Skóra staje się jaśniejsza i jędrniejsza. przyjmuje świeższy wygląd – wraca do swojego naturalnego wyglądu. Poprawia się napięcie, a pory stają się mniej widoczne. Oprócz szybko po zabiegu widocznego zaniku zaczerwienienia zabieg w istotnym stopniu stymuluje przebudowę i powstawania nowego kolagenu. Efekty z tym związane są widoczne po około 3-4 tygodniach. Pełny efekt zabiegowy widoczny jest po około 2 miesiącach. Przebudowa kolagenu w skórze poddanej zabiegowi trwa nawet od 3 do 6 miesięcy. W zależności od potrzeby skóry zalecane jest od 3 do 4 zabiegów w okresach, co 4-5 tygodni.
Przygotowanie i przebieg zabiegu:
Zaleca się, aby pacjent był dobrze nawodniony. Skórę poddawaną leczeniu oczyszcza się przed zabiegiem. Pacjent otrzymuje okulary ochronne, nakłada się żel i poprzez przykładanie głowicy lasera i generowanie impulsu silnego światła zamyka (usuwa) popękane naczynia krwionośne. Dla zmniejszenia dolegliwości zabiegu głowica jest chłodzona. Zabieg, w zależności od powierzchni, trwa około 30 minut.
Po zabiegu
Odczucia mogą być podobne jak po silnym opaleniu się / lekkim poparzeniu słonecznym – skóra jest zaczerwieniona i rozgrzana, może wystąpić uczucie ciepła i pieczenia – dlatego schładzamy ją zimnymi okładami. Tkliwość i obrzęk mogą utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.
Przy prawidłowym gojeniu czas regeneracji trwa około 3 dni. Należy wtedy szczególnie dbać o czystość i higienę miejsca poddanego terapii, stosować preparaty łagodzące i regenerujące. Nasze ulubione to Avene Cicalfate, LaRoche Possey Cicaplast ewentualnie Nanobase krem. W celu uniknięcia ryzyka przebarwień bezwzględnie nie należy opalać skóry poddanej zabiegowi, natomiast stosować kremy z filtrem UVA, UVB o wysokich wskaźnikach ochrony SPF 50, przez min. 4 tyg. po zabiegu. Przez kilka dni należy unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny, solarium, picia alkoholu, nadmiernego wysiłku fizycznego (czynniki te powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych). Ponadto zaleca się:
• myć skórę żelem bezmydłowym lub tonikiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą,
• stosować kosmetyki łagodzące i nawilżające 2-3 razy dziennie,
• delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie drażnić,
• odstawić preparaty o działaniu złuszczającym.
Gojeniu i przebudowie kolagenu sprzyja odpowiednia suplementacja: wolnouwalniająca się witamina C, np.: Ascolip – preparat liposomalny polskiej firmy Genexo, lub tańsze C 1000 Plus Delayed Release Tablet Technology firmy CaliVita, czy Witamina C Timed Realase with Rose Hips firmy Swanson oraz krzem np.: Inwex Remedies Silor B+J, które są generalnie dobre dla utrzymania kondycji skóry, podobnie jak witamina E zalecana, gdyż w pewnym stopniu chroni przed powstawaniem przebarwień.
Przeciwskazania:
- Stosowanie światłouczulających: leków (np.: retinoidy w ostatnich 6 miesiącach, tetracykliny, leki psychotropowe), ziół (np.: dziurawiec, rumianek, nagietek), suplementów (np.: β – karoten / witamina A), kosmetyków zawierających retinoidy. Wyżej wymienione preparaty powinny być odstawione na 2 tygodnie przed zabiegiem.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (odstawić na 1 tydzień przed zabiegiem, jeśli można)
- Świeża opalenizna (1 miesiąc), stosowanie samoopalaczy
- Czynna opryszczka, bielactwo, padaczka, aktywna faza łuszczycy, niewyrównana cukrzyca
- Aktywne stany zapalne w miejscu zabiegowym
- Niedawno wykonany peeling
- Infekcja ogólnoustrojowa
- Skłonność do powstawania bliznowców – keloidów
- Ciąża
- Spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem)
Bezpieczeństwo
Zabiegów nie wykonuje się w okresie wysokiego nasłonecznia – późnej wiosny i lata, jak również kiedy przewiduje się ekspozycję pacjenta na silne słońce w okresie do 1,5 m-ca po zbiegu.
Zabieg przeprowadzany jest urządzeniem medycznym ALMA Harmony głowicą Dye VL, po kwalifikacji, na zlecenie i pod kontrolą doświadczonego lekarza.